Nowoczesne maszyny rolnicze nie ograniczają się jedynie do automatycznego wykonywania pojedynczych prac. W wielu przypadkach są to wyspecjalizowane kombajny, przystosowane do realizowania całej sekwencji czynności. W efekcie jeden przejazd po polu pozwala na wykonanie wszystkich zadań, jakie są niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu zbioru. Takie działanie umożliwia montaż różnych dodatkowych akcesoriów czy oprzyrządowania. Zaliczają się do nich również nasze przystawki, które pozwalają na szybki zbiór kukurydzy na ziarno.
Budowa przystawek do kukurydzy
Przystawka do zbioru kukurydzy jest skonstruowana w taki sposób, aby zapewniała wykonywanie wszystkich czynności składających się na proces zbioru w sposób optymalny. Decydują o tym wszystkie elementy zespołu żniwnego: począwszy od przednich dziobów o specjalnie opracowanym kształcie i wymiarach, a skończywszy na systemie smarowania. Ten ostatni zapewnia płynność pracy maszyny, zwiększa żywotność oraz jej maksymalną wydajność.
Budowa przystawek do kukurydzy jest skomplikowana. Każdy podzespół pełni ważne funkcje w całym systemie i jest z nim doskonale zintegrowany. W skład przystawki wchodzą:
- rozdrabniacz 2-nożowy – urządzenie wyposażone w sprzęgło wolnobieżne jest odpowiedzialne za cięcie łodyg kukurydzy. Na życzenie klienta w maszynie może też być zamontowany model 3-nożowy,
- ślimaki boczne – odpowiadają za nagarnianie łodyg podczas zbioru w kierunku urządzenia tnącego. Ich praca usprawnia zbiór kukurydzy wyległej i pochylonej,
- noże wciągające z kątownikami (zespół zrywający) – praca tych elementów polega na wciąganiu łodyg kukurydzy w dół sekcji roboczej,
- dwustronny system napędowy wyposażonym w wałki PTO i przekładnię łańcuchową z bezobsługowym napinaczem,
- system centralnego smarowania z pompką ssąco-tłoczącą o regulowanej wydajności,
- płyty zrywające regulowane hydraulicznie lub elektrycznie,
- rozdzielacze.
Zależnie od potrzeb klienta budowa przystawek do kukurydzy może być modyfikowana, a poszczególne elementy konstrukcji – regulowane. Do tych ostatnich zaliczają się między innymi regulacja wydajności pompki układu smarowania, montaż 3-nożowego rozdrabniacza, czy też łamacza łodyg oraz możliwość zmiany rozstawu płyt zrywających za pomocą zespołu hydraulicznego lub elektrycznego. Regulowane mogą też być obroty napędu przystawki, co pozwala wykonywać zbiór kukurydzy za pomocą każdego kombajnu.
Jak działa heder do kukurydzy?
Hedery do kukurydzy wykonują szereg czynności połączonych ze sobą w sekwencję. Efektem jest odcięcie kolb i przeniesienie ich do kombajnu, w którym zostają oddzielone ziarna. Pozostałe części rośliny zostają rozdrobnione i rozrzucone po polu. Przystawka jest wyposażona w specjalnie stożkowe rozdzielacze, których rozstaw jest dostosowany do szerokości rzędów. Podczas przejazdu maszyny rozdzielają one rośliny z rzędów, podając je do wałków wciągających. Pomocą w sprawnym podawaniu wyległych roślin są boczne ślimaki nagarniające, napędzane za pomocą pasków klinowych.
Łodyga wciągnięta między dwa wałki zostaje zgnieciona, a następnie odcięta i pocięta rozdrabniaczem umieszczonym pod spodem. Rozdrobnione rośliny zostają wyrzucone na pole. Urządzenie tnące może zostać odłączone dla każdej sekcji oddzielnie. Ponadto każda z nich jest wyposażona w sprzęgło przeciążeniowe. Kolejną istotną czynnością w sekwencji jest zrywanie kolb za pomocą specjalnych płyt obrywających. Dzięki możliwości regulowania ich rozstawu z kabiny są precyzyjnie dostosowane do wysokości i grubości łodyg.
Efektywny zbiór kukurydzy na ziarno z każdym kombajnem
Cechą, która wyróżnia hedery do kukurydzy, jest praca na wolnych obrotach. Jej sprawność i wydajność zapewnia też dwustronne zasilanie. Kolby są zbierane w 100%, a maszyna nie ulega przeciążeniom w przypadku grubych łodyg. Istotną rolę odgrywa też system smarowania, który wykorzystuje olej maszynowy do zabezpieczenia i ograniczania tarcia łańcuchów napędowych. Olej jest podawany za pomocą pompki ssąco-tłoczącej.
Zbiór kukurydzy na ziarno za pomocą przystawki jest szybki, sprawny i niesie za sobą mniej strat. Dzięki możliwości dostosowania konstrukcji do konkretnych potrzeb urządzenie może współpracować z każdym kombajnem dostępnym na rynku.