Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jak wygląda produkcja hederów do kukurydzy?

2023-04-21 News

Nowoczesne rolnictwo opiera się na urządzeniach zaawansowanych technologicznie, dzięki którym w krótkim czasie można wykonać wszystkie niezbędne prace do efektywnego zbioru.

Kombajny wyposażone są w dodatkowy osprzęt, który pozwala na szybki i dokładny zbiór. Jednym z takich akcesoriów jest heder do kukurydzy, nazywany także przystawką do kukurydzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką funkcję w nowoczesnym rolnictwie spełniają przystawki do kukurydzy,
  • z czego składa się heder do kukurydzy,
  • jak działają hedery do kukurydzy.

Kombajn z przystawką do kukurydzy a efektywność zbiorów

Heder, nazywany także zespołem żniwnym, to podłużny, najbardziej wysunięty podzespół kombajnu, który ścina kolby kukurydzy i przenosi je do odpowiedniej części kombajnu. W hederach najważniejsza jest ich precyzyjność oraz bezawaryjna praca, bowiem tylko wtedy można zebrać z pola plon, nie tracąc przy tym na jego ilości i jakości.

To, co wyróżnia hedery do kukurydzy, to praca na wolnych obrotach oraz dwustronne zasilanie. Dzięki temu podczas zbiorów do kombajnu trafia 100% kolb, a maszyna nie ulega przeciążeniu w przypadku grubych łodyg. Zbiór kukurydzy na ziarno jest szybki, sprawny i przynosi znacznie mniej strat.

W hederach do kukurydzy istotny dla efektywnych zbiorów jest także system smarowania łańcuchów napędzających w celu wydłużenia ich żywotności. Olej podawany jest za pomocą pompki ssąco-tłoczącej i wpływa na płynność pracy maszyny, jej żywotność i wydajność.

budowa hederu do kukurydzy

Budowa hederu do kombajnu

Budowa przystawek do kukurydzy jest skomplikowana, a wszystkie elementy muszą ze sobą idealnie współgrać, by urządzenie spełniało swoją rolę. Przystawka do kombajnu składa się z:

  • rozdrabniacza dwunożowego lub trójnożowego – odpowiada za cięcie łodyg, wyposażony jest w sprzęgło wolnobieżne;
  • ślimaków bocznych – odpowiadają za nagarnianie łodyg w kierunku urządzenia tnącego, przydają się zwłaszcza podczas zbiorów kukurydzy wyległej lub pochylonej;
  • zespołu zrywającego – w jego skład wchodzą noże wciągające z dodatkowymi kątownikami, ich zadaniem jest wciąganie łodyg do sekcji roboczej;
  • dwustronnego systemu napędowego – wyposażony jest w wałki PTO, przekładnię łańcuchową i bezobsługowy napinacz;
  • systemu centralnego smarowania – pompka ssąco-tłocząca o regulowanej wydajności;
  • płyt zrywających – są regulowane hydraulicznie lub elektrycznie;

Aby przystawka do kukurydzy spełniła swoje zadanie, jej poszczególne elementy mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego oraz mieć możliwość regulowania. Do elementów podlegających modyfikacji i regulacji na etapie budowy hederów zaliczamy:

  • pompkę układu smarowania – regulacja wydajności;
  • rozdrabniacze – możliwość montażu trójnożowego rozdrabniacza (standardowo montuje się dwunożowy rozdrabniacz);
  • łamacz łodyg;
  • płyty zrywające – możliwość zmiany ich rozstawu za pomocą zespołu hydraulicznego lub elektrycznego;
  • napęd przystawki – możliwość regulacji obrotów w celu dopasowania hederu do każdego modelu kombajnu.

Działanie przystawek do kukurydzy

Warto wiedzieć, jak działa heder do kukurydzy, gdyż nieumiejętne posługiwanie się nim może doprowadzić do awarii urządzenia. Przystawka do kukurydzy ma za zadanie oddzielić kolby kukurydzy od łodyg i przenieść je do kombajnu. Pozostałe części rośliny rozdrabnia i rozrzuca na polu.

Przystawka posiada stożkowe rozdzielacze, których rozstaw musi być odpowiednio dopasowany do szerokości rzędów. Podczas przejazdu kombajnu po polu rozdzielacze oddzielają rośliny z rzędów i podają je do wałków wciągających.

Łodyga, która dostaje się między dwa wałki zostaje zgnieciona i wciągnięta pod maszynę, gdzie jest rozdrobniona rozdrabniaczem znajdującym się pod spodem hedera, a resztki wyrzucone na pole. Kolba kukurydzy obrywana jest natomiast na nożach obrywających i podawana przez łańcuchy ze specjalnym zabierakami do wirnika głównego przystawi, którego zadaniem jest dostarczenie całych kolb do gardzieli kombajnu.

W przypadku roślin pochylonych i wyległych pomoc stanowią ślimaki boczne nagarniające, które są napędzane przez paski klinowe.

Kolejna ważna czynność to zrywanie kolb za pomocą płyt obrywających. Są one regulowane z poziomu kabiny, co pozwala na bieżąco dostosować ich parametry do grubości łodyg.

Bardzo ważne jest, by przed wyjazdem kombajnem z przystawką na pole dobrze przygotować go do pracy – sprawdzić i wyregulować wszystkie podzespoły. Wtedy urządzenie spełni swoje zadanie i będzie służyć przez wiele lat.

back to top