Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Nawożenie kukurydzy: dawki i terminy

2022-01-26 News

Kukurydza jest rośliną uprawną, która od wielu lat cieszy się powodzeniem wśród polskich rolników. Prowadzeniu jej plantacji sprzyjają lokalne warunki klimatyczno-geograficzne, gdyż Polska leży w optymalnej dla kukurydzy strefie pomiędzy szerokościami geograficznymi 55˚N i 45˚S. Popularność tej rośliny wynika z obfitości plonów, których dostarcza znacznie więcej niż wszystkie pozostałe rośliny zbożowe. Aby było to możliwe, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki glebowe oraz zbilansowane nawożenie.

Wymagania glebowe kukurydzy

Kukurydza lubi ciepło, dlatego intensywne wschody tej rośliny obserwuje się dopiero przy temperaturach 9-10ºC, a najbardziej intensywny rozwój przy 22ºC. Pomimo to dobrze znosi niewielkie przymrozki. Charakteryzuje ją dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu radzi sobie nawet przy dłuższym braku opadów. Woda jest jej natomiast potrzebna w okresie kwitnienia (lipiec i początek sierpnia).

Optymalne warunki do rozwoju kukurydza otrzymuje na tzw. torfach niskich, które są ubogie w miedź. Pierwiastek ten jest cenny dla rozwoju plantacji, dlatego jego uzupełnienie jest niezbędne w procesie nawożenia. Kukurydzę można też uprawiać na glebach klasy I-IVb (kompleksy pszenne i żytnie), a także na glebach zbożowo-pastewnych. Z kolei na glebach lekkich często wybieranych pod uprawę ziemniaków kukurydza daje plony o wiele wyższe niż inne zboża.

W całym okresie prowadzenia uprawy ważne jest regulowanie odczynu pH gleby (pH w 1M KCl powyżej 5,5). W glebie powinny się też znajdować przyswajalne formy pierwiastków takich jak magnez, potas i fosfor. Regulację odczynu gleby przez jej wapnowanie powinno się przeprowadzać w pierwszej kolejności, przed aplikacją nawozów naturalnych i mineralnych.

Zobacz: przystawki do kukurydzy

Jakie nawozy pod kukurydzę na ziarno?

Jak każda roślina uprawna również kukurydza potrzebuje azotu. Jest on niezbędny w procesie fotosyntezy, który zapewnia roślinie składniki odżywcze i umożliwia przyrost jej masy. Pobór mikro- i makroelementów przez kukurydzę uprawianą na ziarno kształtuje się na następującym poziomie (w kg/tonę ziarna):

 • Azot - 20-30,
 • Fosfor w postaci P2O5 - 8-10,
 • Potas w postaci K2O – 22-23,
 • Magnez w postaci Mg – 4-6,
 • Siarka (S) – 3-4,
 • Wapń w postaci CaO – 4-5,
 • Żelazo (F) – 200-250,
 • Cynk (Zn) – 40-60,
 • Bor (B) – 20-30,
 • Miedź (Cu) – 10-12,
 • Mangan (Mn) – 35-40,
 • Molibden (Mo) – 1.

Wiele z tych składników zawierają nawozy naturalne. Przykładowo gnojowica bydlęca zawiera 3-5 kg N i 1,5-2,5 kg K2O na tonę lub m3. Są to jednak dawki zbyt małe do pokrycia zapotrzebowania, dlatego powinny je uzupełniać nawozy mineralne. W przypadku nawożenia obornikiem dawka powinna wynosić 20-30 t/ha. Zasiewanie kukurydzy na ziarno najlepiej przeprowadzić jesienią przed orką przedzimową.

Spośród nawozów mineralnych warto wybierać te z dużą zawartością potasu, gdyż kukurydza jest rośliną potasolubną. Sprawdzą się tu preparaty takie jak Polifoska, Saletrosan, Amofoska (przed siewem) czy Polidap (w czasie siewu) i mocznik (w fazie 3-4 liści).

Jakie nawozy pod kukurydzę na kiszonkę?

Kukurydza na kiszonkę potrzebuje innych proporcji minerałów ze względu na to, że roślina ma wytworzyć dużą ilość zielonej masy kosztem mniejszych ziaren. Zależnie od tego, czy celem jest uzyskanie plonu w wysokości 8t/ha czy 12 t/ha pobieranie składników pokarmowych przez roślinę w kilogramach kształtuje się na następującym poziomie:

 • Azot - 120-180,
 • Fosfor w postaci P2O5 - 20-30,
 • Potas w postaci K2O – 144-216,
 • Magnez w postaci Mg) – 28-42,
 • Wapń w postaci CaO – 48-72,

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki jest uzależnione od okresu rozwoju roślin. Nawozy mineralne zawierające potas i fosfor należy stosować w okresie kwitnienia. Aplikację azotu można rozpocząć wcześniej i utrzymywać ją do pełnej dojrzałości. Azotowanie jest szczególnie ważne w pierwszym okresie wzrostu roślin. Ponieważ kukurydza silnie reaguje na nawożenie azotem, należy wybierać preparaty wolno działające. Jakie nawozy stosować? Jak i kiedy nawozić azotem? Aplikuje się go w dwóch dawkach:

 • Dawka 1 - zalecana jest jej aplikacja przedsiewna, w formie preparatów takich jak mocznik, RMS 28 albo Saletrzak, Salmag lub Zaksan. Ilość preparatu jest uzależniona od jego rodzaju i planowanych plonów. W przypadku mocznika podaje się 130 kg/ha, RMS 28 albo Saletrzak, Salmag dawkuje się w ilości 215 kg/ha, a Zaksan w ilości 180 kg/ha
 • Dawka 2 – drugie azotowanie wykonuje się mocznikiem w fazie 14-17 w ilości od 120 do 220kg/ha.

Nawożenie kukurydzy na kiszonkę z kolb lub ziarno należy wykonywać przed III dekadą kwietnia, na kiszonkę zaś – pod korzeń przed siewem. W przypadku organicznego nawożenia kukurydzy na kiszonkę zalecane jest rozrzucanie obornika jesienią przed orką siewną wykonywaną pod międzyplon.

 

back to top