Ochrona kukurydzy przed chwastami jest konieczna, aby uzyskać wysoki plon. Niepożądane rośliny należy wyeliminować jak najszybciej. Chwasty stanowią bowiem silną konkurencję dla kukurydzy.
Ograniczenie dostępności składników pokarmowych, światła i wody powoduje deformacje liści oraz słabszy i wolniejszy wzrost roślin uprawianych. Sprawdź, jakie herbicydy stosować w walce z chwastami w uprawie kukurydzy.
Chwasty w kukurydzy – gatunki
Zachwaszczenie uprawy kukurydzy powodują różne gatunki chwastów. Najczęściej występujące to:
- chwasty jednoroczne:
- jednoliścienne – chwasty prosowate, a zwłaszcza chwastnica jednostronna (kurze proso), a także włośnica, wyczyniec polny oraz miotła zbożowa,
- dwuliścienne – komosa biała, szarłat szorstki, rdesty, rumiany, psianka czarna,
- chwasty wieloletnie:
- jednoliścienne – perz właściwy,
- dwuliścienne – powój polny, ostrożeń polny, skrzyp polny, bylica pospolita.
Chwasty w kukurydzy są zagrożeniem nie tylko dla wysokości plonu, ale i jakości paszy. Podanie zwierzętom kukurydzy z nasionami trujących gatunków jest niebezpieczne dla dobrostanu stada. Dlatego konieczny jest zabieg odchwaszczania za pomocą chemicznych środków chwastobójczych.
Zobacz też kiedy najlepiej kosić kukurydzę: Zbiór kukurydzy
Opryski na kukurydzę – kryteria doboru herbicydów
Wybór odpowiedniego środka chwastobójczego zależy od różnych czynników. Przede wszystkim należy dokonać lustracji chwastów występujących na polu. Jeśli w uprawie wyraźnie dominuje jeden gatunek, warto wybrać herbicyd selektywny.
W przypadku występowania różnych gatunków, najlepiej sięgnąć po preparat o szerokim spektrum działania. Wybierając oprysk na chwasty, ważny jest także aktualny etap wzrostu rośliny. Ma to znaczenie dla rodzaju i stężenia substancji aktywnej.
Ponadto warto pamiętać o rotacji herbicydów w odchwaszczaniu kukurydzy. Jej brak prowadzi do wyselekcjonowania się ściśle określonych gatunków chwastów, a nawet do ich uodparniania się. Duże znaczenie ma też cena herbicydów, która wpływa na ekonomikę zwalczania chwastów i na efekty produkcyjne.
Opryskiwanie kukurydzy – kiedy i jakie herbicydy stosować?
Wyróżnia się dwie grupy herbicydów:
- do stosowania doglebowego (przed wschodami roślin),
- do stosowania nalistnego (po wschodach roślin).
Oprysk doglebowy – ochrona kukurydzy przed wschodami
Herbicydy doglebowe stosuje się najczęściej po siewie, ale przed wschodami kukurydzy, która kiełkuje w temperaturze 10°C. Z kolei dla chwastów wystarczająca jest temperatura 7°C.
Preparaty doglebowe mają chronić uprawy przed szkodliwym oddziaływaniem chwastów od momentu wschodów kukurydzy. Na polu najczęściej dominują rośliny dwuliścienne o szybkim tempie wzrostu, które konkurują z uprawami o dostęp do wody, składników pokarmowych i światła.
Stosując oprysk doglebowy, należy mieć na uwadze odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Umożliwia to przeniknięcie do gleby substancji aktywnych. Bardzo ważna jest też staranna uprawa gleby. W grudach znajdują się nasiona chwastów, które nie są zwalczane przez herbicydy, a pod wpływem wilgoci są uwalniane i powodują zachwaszczenie.
Na efektywność działania oprysków wpływają także intensywne opady. Deszcz może spowodować, że substancje aktywne dostaną się w głąb gleby. Powoduje to ich słabsze działanie oraz negatywny wpływ na rośliny uprawne.
Herbicydy nalistne – zwalczanie chwastów po wschodach
W kolejnych fazach rozwojowych kukurydzy po wschodzie, w celu eliminacji zachwaszczenia, stosuje się preparaty działające nalistnie. Dają one możliwość zwalczania szerszej gamy chwastów, w tym także chwastów uciążliwych, takich jak: rdest powojowy, ostrożeń, powój czy perz. Łatwiej jest także dobrać herbicyd na podstawie lustracji pola. Skuteczność działania oprysków nalistnych zależy od temperatury powietrza.
Środki chwastobójcze do powschodowej walki z chwastami najczęściej zawierają substancje czynne z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Zwalczają chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, a w większych dawkach również perz właściwy. Do odchwaszczania kukurydzy stosowane są także preparaty zawierające substancje aktywne z grupy regulatorów wzrostu.
Wykaz wszystkich środków do zwalczania chwastów w kukurydzy i ich substancji aktywnych oraz instrukcje stosowania znajdują się w zaleceniach Instytutu Ochrony Roślin lub na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.